Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako prosty sposób na wyjście z długówPożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie oryginalną ofertą na rodzimym rynku usług kredytowych. Jednak w swojej własnej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe przydzielane przez typowe banki. Pozostaje jednak wskazać na parę istotnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, który to jest w stanie użyczyć kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Na ogół jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do badania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu posiadają, chociażby statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieco innych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji sprawdzenia ewentualnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do zasadniczego narzędzia którym dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest używanie stałych gwarancji spłaty pożyczki